Wersja dla słabowidzących
Oferta dla absolwentów

Projekt edukacyjny – „Smaki literatury”

„…Dalej inne potrawy, a któż je wypowie!
Kto zrozumie nieznane już za naszych czasów
Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów…”
 
Kuchnia, gotowanie i delektowanie się pysznymi daniami mogą być przeżyciami duchowymi, ucztą dla ciała, i dla ducha. Inspirowali się nimi nie tylko malarze i rzeźbiarze, ale również pisarze.
Opisy rozmaitych posiłków (od tych codziennych, do wystawnych i okolicznościowych) oraz opisy samego spożywania jedzenia są dość częste. Odnaleźć je można np. w „Chłopach” W. Reymonta, „Przedwiośniu” S. Żeromskiego, czy „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza, ale również we współczesnej literaturze obyczajowej, chociażby u pani Katarzyny Michalak w „Przepisie na szczęście”, „Amelii”, u Fannie Flagg w „Smażonych zielonych pomidorach”, u Laury Esquivel w „Przepiórkach w płatkach róży”, czy w „Nieoficjalnej książce kucharskiej Harry`ego Pottera” autorstwa Dinah Bucholz.
 
Dlatego i my postanowiliśmy się zainspirować opisami dań odnalezionymi na kartach przeróżnych książek i trochę pogotować, a dzisiejsze gotowanie było podsumowaniem projektu czytelniczego klasy 3 „A” „Smaki literatury” realizowanym pod kierunkiem pani Doroty Popczyk i pani Małgorzaty Baran.