Data publikacji: 2025-03-24 20:09:48
DRUGI TYDZIEŃ PRAKTYK W NIEMCZECH
Drugi tydzień praktyk zaczęliśmy intensywnie
Grupa spawaczy uczyła się spawać spawem choinki, a potem praktykowali cięcie metali na palniku tlenowo- acetylenowym i na nożycach do metalu.
Grupa rolników odpowietrzała układ paliwowy, wymieniała olej w silniku, regulowała zawory w silniku oraz rozbierała i składała silnik, oprócz tego mieli również naukę traktorem Claas.
W dniu 18 marca grupa spawaczy miała możliwość zwiedzania pobliskiej firmy TINTEC METALLTECHNIK w Hilgermissen koło Hoya.
Zajmującą się cięciem laserowym, spawaniem laserowym, obróbką powierzchniową , spawaniem i łączeniem. Firma współpracuje z branżami przemysłu spożywczego, technologii medycznej oraz inżynierii mechanicznej specjalnej.
Grupa mogła obejrzeć pracę robota wykonującego spawanie, oraz inne urządzenia spawalnicze. Poznała działalność i funkcjonowanie firmy.
Grupa rolników uczyła się jeździć elektryczną ładowarką kołową oraz ładowarką teleskopową. Wykonali pomiar jaki wydobywa pompa hydrauliczna w ładowarce.
Wizyta w fabryce Claas w Harsewinkel
W dniu 19 marca odwiedziliśmy fabrykę maszyn rolniczych Claas.
Mieliśmy okazję poznać historię powstania fabryki, która sięga do roku 1913.
August Claas zdecydował się latem 1913 roku na założenie własnego małego przedsiębiorstwa. Wraz z braćmi Bernhardem, Franzem juniorem i Theo Claas rozpoczął on w lokalnym gospodarstwie produkcję snopowiązałek rolniczych.
Zawodność owijania była głównym problemem wiązałek do słomy.
W związku z tym August Claas zajął się intensywnie tym kluczowym elementem, jakim był aparat wiążący. W 1921 roku opracował własny supłacz, którzy otrzymał pierwszy patent dla firmy a także niezawodne w działaniu wiązałki do słomy marki CLAAS stały się przebojem i znakiem firmowym przedsiębiorstwa z Harsewinkel.
Od tamtej pory firma Claas rozwija się prężnie, ciągle wprowadzając nowe technologie i udogodnienia,
Podczas naszej wizyty mieliśmy możliwość zobaczenia całej linii produkcyjnej od linii produkcyjnej do linii montażowej. Niestety podczas zwiedzania hali produkcyjnej jest całkowity zakaz używania telefonów oraz robienia zdjęć. Mogliśmy zwiedzić muzeum pierwszych maszyn rolniczych oraz park technologiczny.